ឯកឧត្តម ថោ ជេដ្ឋា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងធនធានទឹកនិងឧតុនិយម
កម្ពុជាត្រូវការបង្កេីតអាងទឹក ស្តារអាងទឹក និងពង្រីកសក្តានុពលប្រភពទឹកដែលមានស្រាប់ដេីម្បីបំពេញនូវការស្រោចស្រព
វិស័យកសិកម្មនិងបំពេញតម្រូវការសម្រាប់ការប្រើប្រាស់ទឹកស្អាត កាត់បន្ថយបាននូវគ្រោះទឹកជំនន់ និងគ្រោះរាំងស្ងួតជាអតិបរមា
លោក ផាង វី ដឹកនាំក្រុមការងារបច្ចេកទេសចុះដំឡើងម៉ាស៊ីនបូមទឹកតជាស៊េរី ដើម្បីអន្តរាគមន៍បូមយោងទឹកកម្ពស់ ១៦ម៉ែត្រ ជួយសង្គ្រោះស្រូវប្រាំងប្រជាកសិករប្រមាណ ១៥០ហិកតា ក្នុងស្រុកក្រូចឆ្មារ ខេត្តត្បូងឃ្មុំ
ផុសថ្ងៃ: 02-02-2025 | អ្នកអាន: 645 |
តបតាមបទបញ្ជារបស់ឯកឧត្តម ថោ ជេដ្ឋា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម ក្នុងការរកវិធីដោះស្រាយដើម្បីបូមទឹកកម្ពស់ ១៦ម៉ែត្រ បញ្ជូនចូលស្រែប្រាំងរបស់បងប្អូនប្រជាកសិករ នៅថ្ងៃសៅរ៍ ៤កើត ខែមាឃ ឆ្នាំរោង ឆស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៨ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥នេះ លោក ផាង វី ប្រធាននាយកដ្ឋានធារាសាស្ត្រកសិកម្មបានអញ្ជើញដឹកនាំក្រុមការងារបច្ចេកទេសក្រសួង សហការជាមួយមន្ទីរធនធានទឹក និងឧតុនិយមខេត្តត្បូងឃ្មុំ អាជ្ញាធរស្រុកក្រូចឆ្មារ និងលោកមេឃុំប៉ឺស២ ចុះអន្តរាគមន៍បូមទឹក ដើម្បីបញ្ជូនទៅស្រោចស្រពផ្ទៃដីស្រែប្រាំងរបស់ប្រជាកសិករប្រមាណ ១៥០ហិកតា ដែលជួបការខ្វះខាតទឹក ក្នុងឃុំប៉ឺស២ ស្រុកក្រូចឆ្មារ ខេត្តត្បូងឃ្មុំ។
លោក ផាង វី បានលើកឡើងថា ទីតាំងនេះធ្លាប់ដាក់ម៉ាស៊ីនបូមទឹកចល័តកម្លាំង ៦៥សេះ ប៉ុន្តែបូមអត់រួច ដោយសារនៅទីនេះមានកម្ពស់ខ្ពស់ប្រហែល ១៦ម៉ែត្រ ហើយទុយោតចេញប្រវែង ៣៦ម៉ែត្រ ក្នុងពេលដែលសមត្ថភាពរបស់ម៉ាស៊ីនបូមទឹកចល័តអាចបូមបានត្រឹមកម្ពស់ប្រមាណ ៧ទៅ៨ម៉ែត្រប៉ុណ្ណោះ។
ជាដំណោះស្រាយ ក្នុងប្រតិបត្តិការដើម្បីបូមទឹកជួយអន្តរាគមន៍នេះ ប្រធាននាយកដ្ឋានធារាសាស្ត្រកសិកម្ម លោក ផាង វី បានបញ្ជាក់ឱ្យដឹងថា ក្រុមការងារបច្ចេកទេសបានរៀបចំម៉ាស៊ីនបូមទឹកចល័តកម្លាំង ៦៥សេះចំនួន ២គ្រឿង តជាស៊េរី បូមបណ្តាក់គ្នា ដើម្បីកាត់បន្ថយកម្ពស់ឱ្យម៉ាស៊ីនមានសមត្ថភាពក្នុងការរុញទឹកចូលក្នុងអាងដែលមានលូបង្កប់ក្នុងដី ទំហំ ៥០០មីលីម៉ែត្រ កាត់តាមវត្តពោធិសាល ប្រវែង៧០០ម៉ែត្រ ចូលទៅប្រឡាយដីប្រវែង ១៨០០ម៉ែត្រ រួចចូលក្នុងអូរតាសូ និងទំនប់ប៉ឺស២ ដើម្បីទៅជួយសង្រ្គោះស្រូវប្រាំងរបស់ប្រជាកសិករដែលជួបប្រទះការខ្វះខាតទឹកលើផ្ទៃដីសរុបប្រមាណ ១៥០ហិកតា៕